میدان سرخ روسیه

میدان سرخ روسیه : سرخ در فرهنگ مردم روسیه به معنای زیبا است و کلمه ­ی سرخ این میان اشتباهاً به کمونیست­ ها و یا آجرهای سرخ دیوارهای کرملین نسبت داده شده است . میدان سرخ یکی از مشهورترین میدان های جهان می باشد و در قلب شهر مسکو قرار گرفته است.

طول این میدان 695 متر و عرض 13 متر می باشد . هم­زمان با ساخت کرملین، میدانی در کنار آن ساخته شد که بازرگانان در آن­جا بساط خود را در آنجا قرار می دادند و قراردادهای بازرگانی و خرید و فروش به صورت خرده و عمده  را منعقد میکردنند.

در این میدان بازرگانان مسکو با یکدیگر دیدار و ملاقات می­ کردند . اما سرنوشت می­ خواست این میدان اهمیت بیشتری بیابد و این کار در زمانی رخ داد که در پاییز سال 1480 حکومت روسیه تصمیم گرفت با تاتارهای  به مقابله برخیزد .

گذشته میدان سرخ روسیه

آن روزی که در میدان بازرگانی، در پای دیوارهای کرملین نیروهای ملی جمع و جهت حمله آماده شدند تا خاک روسیه را از چنگ تاتارها آزاد کنند، در میدان بازرگانی نه تنها مسکوی ها (اهالی مسکو) بلکه هزاران نفر از شهرهای دیگر روسیه جمع شدند.

پدران روحانی به درگاه خداوند دعا می ­کردند تا هر چه زودتر پیروزی را نصیب آن­ها شود. زنان با همسران، پدران، پسران و نوه های خود خداحافظی می­کردند. سربازان از این نبرد سربلند بیرون آمدند و پس از شکست دشمن، نیروهای پیروز به مسکو بازگشتند.

روز اول اکتبر سال 1480 نخستین گروه آنان وارد شهر شدند و به میدان کرملین رسیدند.

معمار مشهور ژوزف بویوف (1834- 1784) یکی از استادان برجسته کلاسیک روسی نیمه­ ی دوم قرن نوزدهم در طراحی و بازسازی میدان سرخ و بازار آن نقش اساسی داشت.

بعد از انقلاب 

در سال­ های بعد از انقلاب اکتبر، میدان سرخ اهمیت بیشتری پیدا کرد، زیرا از یک سو آرامگاه لنین در آن­جا ساخته شد و از سوی دیگر رژه­های ارتش سرخ و راهپیمایی ­های میلیونی مردم در آن انجام می شد.امروزه میدان سرخ بیش از جنبه ­ی سیاسی، وجه تفریحی و تاریخی دارد.

در این میدان، جهانگردان می­ توانند از کلیسای قدیمی و زیبای واسیلی مقدس, موزه­ ی انقلاب, موزه ­ی لنین و هم­چنین آرامگاه لنین, بازدید نمایند.بازارچه موسوم به گوم  در مجاورت این میدان قرار دارد که از گران­ترین بازار های مسکو به شمار می رود.

میدان سرخ در دوران گورباچف بار دیگر شهرت فوق العاده ­ای پیدا کرد. دلیل این شهرت، فرود یک هواپیمای یک موتوره توسط جوان آلمانی ماجراجو در این مکان بود.

تور روسیه

جاذبه های مرتبط

هتل های روسیه

به ما امتیاز دهید
[کل: 1 میانگین: 5]

نقشه گوگل

برای نمایش نقشه گوگل، افزونه WP Flexible Map را نصب کنید.

فیلتر دسته:

فیلتر درجه هتل:

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر دسته:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *