کاخ کرملین روسیه

نام اصلی کاخ کرملین روسیه  به صورتی که خود روس ها آن را تلفظ  میکنند کرمل است. کرمل در شهرهای روسیه به عنوان آکروپل در شهرهای یونان قدیم و ارگ در شهرهای خودمان است، یعنی به صورت قلعه­ای در مرکز شهر ساخته شده است که مقر حکومت قرار گرفته است.

کرمل منحصر به شهر مسکو نیست بلکه در بعضی دیگر از شهرهای روسیه نیز کرمل به چشم می خورد ، اما کرمل مسکو به علت عظمت، شاهکارهای معماری و همچنین به این علت که مدت ها مرکز حکومت تزارها بوده و پس از انقلاب نیز مقر فرمانروایی پیشوایان شوروی بوده است ، شهرت جهانی یافت.

کاخ کرملین

عده­ ی زیادی تصور می کنند کرملین یک قصر بزرگ و مجلل است. در صورتی­که کرملین یک قصر نیست، بلکه برای خود شهری است به وسعت 28 هکتار که در آن چند قصر بزرگ و کلیسای مجلل، 20 برج به ارتفاعات مختلف قرار گرفته است و دیواری با ضخامت 3/5 تا 6/5 متر، ارتفاع از 10 تا 21 متر و طول 2235 متر  حوالی آن را احاطه کرده است.

برج های کرملین از جمله مکان های مشهور این بنا به حساب می اید. برج اصلی یعنی اسپاسکایا (برج محافظ) در سال 1491 به دست پیترو آنتونیو سولاری معمار ایتالیایی بنا شد و نام خود را از شمایل محافظ مقدس بر گرفت.بر فراز  این برج که بیش از 67 متر ارتفاع دارد، ساعت معروف کرملین نصب شده است که هر 15 دقیقه یک بار به زنگ می آید، هم چنین هر ساعت با صدای دیگری به صدا در می آید.

ین صداها را مجموعه ای از ناقوس های کوچک و بزرگ به وجود آمده است که کوچک­ترین آن ها 320 و بزرگ­ترین آن­ها 2160 کیلوگرم وزن دارد. خود ساعت، 6/12 متر قطر و شماره­های آن 72 سانتی متر، عقربه ­ها 3/28 و 2/27 متر طول دارد. وزن کلی ساعت 25 تن است. آخرین برج که بلندترین آن­ها نیز به شمار می آید، بیش از 80 متر ارتفاع دارد و در سال 1495 ساخته شده است.

از جمله برج های داخل محوطه­ی کرملین که برای نصب ناقوس ها ساخته شده­ اند می توان به بنایی اشاره کرد که توسط مارکو بونو، معمار ایتالیایی طی سال های 1505 تا 1508 ساخته شد و سپس طی سال  1532 تا 1543 توسط بوریس گادونف، معمار روس مرتفع تر گردید و بر بالای این برج ناقوس 65 تنی نصب شده .

کرملین در دوره ترازها

در دوران تزار ها هریک از این کلیساها اختصاص به اجرای مراسم خاصی بوده است . در یکی تزار بچه های خود را غسل تعمید می کردنند و در دیگری مراسم ازدواج برگزار می شد و یکی دیگر مخصوص انجام تشریفات تاجگذاری  و در کلیسای دیگر نیز مراسم تشییع جنازه و تدفین تزارها و اعضای خاندان سلطنتی به انجام میشد، کلیساهای دیگر نیز اختصاص به انجام مراسم و فرایض مذهبی بوده است.

از بین این کلیساها که تعداد آن ها به 11 بنا می­ رسد، کلیسای واسیلی بلانیوآ” زیباتر و از لحاظ هنری ارزش زیادی دارد. کلیسای مزبور به دست یک مهندس ایتالیایی طی 30 سال ساخته شده است. می­گویند ایوان سوم که دستور ساخت آن را داده بود پس از خاتمه­ ی کار هر دو چشم مهندس را کور کرد تا در جای دیگری نظیر آن را نسازد.در سال 1712 پتر کبیر پایتخت از مسکو به سن پترزبورگ تغییر کرد.

طی دو قرن بعد مسکو و کرملین اهمیت قبلی خود را از دست دادند تا این­که در سال 1918 و بعد از آن که حکومت کمونیستی قدرت را به ­دست گرفت بار دیگر پایتخت به مسکو تغییر کرد. بین سال های 1935 تا 1937 بنا به دستور استالین ستاره هایی با 3 تا 3/75 متر طول و 1 تا 1/5 تن وزن بر بالای پنج سمت کرملین نصب گردید و شب ها در داخل آن­ها لامپ هایی به قدرت 5000 وات روشن می کنند که زیبایی خاصی را به چشم بازدید کنندگان نمایش می دهد .

جاذبه های مرتبط

تور روسیه 

هتل های روسیه 

به ما امتیاز دهید
[کل: 1 میانگین: 1]

نقشه گوگل

فیلتر دسته:

فیلتر درجه هتل:

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر دسته:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *