درباره شهر کوالالامپور | Kuala lumpur :

کوالالامپور پایتخت كشور مالزی است و در قلب ايالت سلانگور واقع شده است. اين شهر در دامنه های کوهستانی قرار گرفته و كوه همه اطراف آن به جز قسمت شرقي را فراگرفته است به همین دلیل است به کوالالامپور و مناطق مجاور آن كلانگ به معني دره مي گويند. از طرفي به علت استقرار اين شهر در محل تلاقي رودخانه هاي کلانگ و گمباک به آن پايتخت گل آلود نيز مي گويند.
در حال حاضر سریع ترین رشد فرم های صنعتی و اقتصادی در مالزی، متوجه کوالالامپور و مناطق شهری اطراف آن است.
با وجود انتقال پايتخت اداري و حكومتي مالزي به شهر پوتراجايا بیشتر مراكز حكومتي وابسته به تجارت مانند بانک مرکزی مالزی، شرکت های مالزی و کمیسیون اوراق بهادار و همچنین بسیاری سفارتخانه ها در شهر کوالالامپور باقی مانده است.
کوالالامپور مرکز اقتصادی و کسب و کار کشور مالزي است. در واقع مركزي براي امور مالی، بیمه، املاک، رسانه ها و هنر در اين كشور است. توسعه زیرساخت در مناطق اطراف آن مانند فرودگاه بین المللی کوالالامپور و بندر كلانگ به تقويت اقتصادي اين شهر كمك بسزايي كرده است.

موقعیت جغرافیایی

کوالالامپور  از لحاظ جغرافیایی در غرب بخش شبه ‌جزیره واقع شده و با ساحل غربی، تقریبا ۳۰ کیلومتر فاصله دارد. این شهر وسعتی برابر با ۲۴۳ کیلومتر مربع دارد و جمعیتی در حدود ۱.۷۳ میلیون نفر را در خودش جای داده است. جالب است بدانید که کوالالامپور تنها شهر جهانی مالزی بوده و از جمله جوامع شهری جنوب آسیاست که پیشرفت بسیار زیاد و قابل توجهی در سیستم شهری و جمعیت افراد ساکن خود داشته است. با این اوصاف، طبیعی است که کوالالامپور نه تنها مرکز فرهنگی، مالی و اقتصادی مالزی بلکه قطب با اهمیتی در میان کشورهای جنوب آسیا محسوب شود.

تاریخ کوالالامپور

کوالالامپور با همه شکوه و پیشرفت کنونی اش، تاریخچه چندانی ندارد و نقطه آغازش به اواسط قرن نوزدهم بر می گردد. جالب آن که حتی ایجاد این شهر بر طبق برنامه ریزی خاصی نبود و کوالالامپور حاصل یک تصادف است! داستان از آن جا شروع شد که در طی سال های ۱۸۵۷، گروهی ۸۷ نفره از معدن یابان چینی در جست و جوی منابع قَلع بودند که به محل تقاطع رودهای کلنگ و گمباک رسیدند. در همان جا اردو زدند و نام «کوالا لامپور» را برای محل کمپ خود انتخاب کردند. کوالالامپور در لغت به معنای «تلاقی گل آلود» است و در واقع توصیفی از وضعیت اردوگاه معدن یابان چینی بود. البته اردوی کاری این جستجوگران قلع، پایان خوشی نداشت و هنوز یک ماه از حضور آن ها در منطقه نمی گذشت که اغلب آن ها بر اثر بیماری مالاریا و دیگر بیماری های رایج در مناطق گرمسیری جان خود را از دست دادند. با همه این ها میزان قلع کشف شده به قدری قابل توجه بود که در چشمی به هم زدن معدن یابان چینی بسیاری به سوی این منطقه روانه شدند. به این ترتیب پس از مدتی کوالالامپور به دهکده ای پرهیاهو، مشهور و شلوغ بدل شد که با سرعتی هر چه تمام تر بر جمعیت و امکاناتش افزوده می شد.

البته این تنها نقطه آغاز مورد توجه قرار گرفتن کوالالامپور بود و این شهر فراز و نشیب بسیاری را پشت سر گذاشت؛ ابتدا رهبران چینی مسئولیت مدیریت منطقه را به عهده داشتند، سپس با تائید پادشاه مالزی، دولت بریتانیا به انگیزه دستیابی به ثروت مالزی بر منطقه تسلط پیدا کرد که البته این اتفاق نقش بسیاری در پیشرفت و تجهیز شهر کوالالامپور داشت، به گونه ای که کوالالامپور در قرن بیستم به بزرگ ترین شهر مالزی بدل شد. در اواسط قرن بیستم بود که ژاپنی ها روی کار آمدند و کوالالامپور به دست آن ها افتاد، شواهد تاریخی حاکی از آن است که اقتصاد پر رونق شهر کوالالامپور در این زمان متوقف شد و بسیاری از چینی ها و هندی های ساکن شهر بنا به دلایل مختلف جان خود را از دست دادند. پس از ۳ سال و هشت ماه ژاپنی ها سقوط کردند و انگلیسی ها دوباره به روی کار باز گشتند. تا چند سال اوضاع به همین منوال گذشت تا آن که مالزی در سال ۱۹۵۷ اعلام استقلال کرد و از زیر حکومت انگلیس بیرون آمد. پس از اعلام استقلال کشور مالزی بود که کوالالامپور به صورت رسمی به مرکز استان خود و پایتخت کشور برگزیده شد. پس از آن کوالالامپور به پیشرفت خود ادامه داد و شیب تند مدرنیزه را پشت سر گذاشت و به شکل امروزی خود در آمد.

آب و هوا

از آن جا که کشور مالزی در نزدیکی خط استوا قرار دارد، در اغلب اوقات آب و هوایی گرم و مرطوب در این منطقه حاکم است. به همین دلیل در پایتخت مالزی خبری از تابستان های گرم و زمستان های سرد نیست و در اکثر روزهای کوالالامپور، شاهد آب و هوای مطبوعی خواهید بود. البته باید بدانید که در فصل هایی از سال، بارش باران شدت گرفته و رمیزان طوبت و گرما، بیش از سایر اوقات است.

با این حال در شهر کوالالامپور آب و هوای خنک تری به نسبت سایر نقاط کشور مالزی به چشم می خورد، چرا که این شهر با کوه ها و دره هایی از اطراف احاطه شده که در مجموع بر روی آب و هوای پایتخت تأثیر دارد. با این حساب، میانگین دمای روزانه شهر کوالالامپور بین ۲۹ تا ۳۵ درجه سانتیگراد متغیر بوده و در شب ها نیز این میانگین دما در حدود ۲۶ تا ۲۹ درجه سانتیگراد متفاوت است. یکی از ویژگی های مثبت آب و هوایی مالزی در مقابل دیگر کشورهای منطقه، تأثیر پذیری حداقلی اش در برابر بادهای موسمی شرقی و غربی است.

همچنین دانستن این نکته خالی از لطف نیست که حتی شرایط بد آب و هوایی نمی تواند تاثیر چندانی بر روی خوش گذرانی و تفریح شما در شهر کوالالامپور داشته باشد، چرا که اغلب پیاده روهای شهر، مجتمع های تفریحی، مراکز خرید و البته پایانه و ایستگاه های حمل و نقل شهری به سایبان ها و چترهایی به خصوص مجهزند که در صورت بارش های سنگین به کار خواهند آمد.

فصل سفر: ماه های اردیبهشت تا مرداد (می تا آگوست) + آذر، دی و بهمن (دسامبر تا فوریه) شلوغ ترین و پرطرفدارترین ماه های سفر به شهر کوالالامپور است. متوسط دمای هوا در این زمان بین ۲۱ تا ۳۳ درجه سانتیگراد خواهد بود.

ماه های کم طرفدار سفر: در ماه های اسفند و فروردین + شهریور، مهر و آبان میزان بارندگی در شهر کولالامپور بسیار زیاد و گردشگران کم تری این ماه ها را برای سفر انتخاب می کنند.

جاذبه های گردشگری

کوالالامپور از مناطق مختلفی تشکیل شده است که محبوب ترین مناطق آن را با نام مثلث طلایی می شناسند و بخش هایی چون بوکیت بینتانگ، کی ال سی سی و محله چینی ها (Chinatown) را شامل می شود. این سه بخش از پر رفت و آمد ترین مناطق کوالالامپور هستند و بسیاری از جاذبه های پایتخت را در همین محله ها خواهید دید. هنگامی که در کوالالامپور گردش می کنید، با فضایی مدرن رو به رو خواهید شد که به نحو دلپذیری با ساختمان های قدیمی و معماری انگلیسی ترکیب شده اند. البته در این بین فضای سرسبز و طبیعت دوست داشتنی منطقه، بر وجه خوشایند و زیبایی بصری شهر افزوده و نقش مهمی را ایفا می کند.

از جمله جاذبه های محبوب کوالالامپور می توان به بلندترین برج های دوقلوی جهان یعنی برج های دو قلوی پتروناس، مرکز خرید پاویلیون کوالالامپور، آکواریوم شهر، باغ پرندگان، باغ گیاه شناسی پردانا، غارهای باتو و شب بازار پتالینگ اشاره کرد. در کنار همه این ها باید بدانید که کوالالامپور مقصدی مورد توجه برای شکم گردی و گشت و گذار میان خوشمزه های محلی و بین المللی است. رستوران ها و کافه های بسیار متنوعی در شهر کوالالامپور به چشم می خورند که به تنهایی یکی از جذابیت های پایتخت مالزی محسوب می شوند.

برج های دوقلوی پتروناس

بیشتر کسانی که به کوالالامپور سفر می کنند حتما از برج های دوقلو پتروناس که نماد موفقیت برای مردم مالزی هستند دیدن می کنند. می توانید به بالای برج و بر روی پل آسمان بین دو برج در طبقه ۴۱ و ۴۲ بروید و چشم انداز زیبایی از مناظر اطراف داشته باشید، همچنین در طبقه ۸۶ این برج هم یک سکوی دید باز وجود دارد. گرفتن بلیط برای رفتن به این برج آسان نیست و باید صبح زود به آنجا بروید چون بلیط ها محدود است و خیلی سریع تمام می شود. اگر می خواهید حتما به پل آسمان و سکوی دید باز بروید باید زودتر آنجا باشد تا بتوانید زمان بالا رفتن خود را تعیین کنید. برای رسیدن به این برج سوار بر قطار شده و در ایستگاه KLCC پیاده شوید.

برج کوالالامپور

اگر می خواهید چشم اندازی زیبا از کل شهر کوالالامپور داشته باشید برج کوالالامپور از برج پتروناس دید بهتری به شما می دهد، سکوی دید باز برج های پتروناس در ارتفاع کمتری قرار دارد و از آنجا بیشتر می توانید منطقه تجاری و پارک های اطراف را ببینید. برای رسیدن به این برج می توانید سوار بر منوریل شوید و در ایستگاه ناناس بوکیت پیاده شده سپس پیاده و یا با تاکسی به تپه ای که این برج بر روی آن قرار دارد بروید.

مسجد ملی

مالزی کشور اسلامی است و مسجد نگارا در کوالالامپور به عنوان مسجد ملی تعیین شده است، هم مسلمانان و هم غیر مسلمانان می توانند از این مسجد دیدن کنند، برای غیر مسلمانان ساعت های بازدید خاصی در نظر گرفته شده است. اگر در هنگام ورود به این مسجد لباس مناسبی بر تن ندشته باشید به شما لباس های بنفشی داده می شود که آن ها را تن کنید. فضای داخلی مسجد بسیار بزرگ است و یک سالن اقامه نماز دارد که فقط مسلمانان می توانند به آنجا بروند. حتما از این مسجد زیبا دیدن کنید چون نمونه خوبی از معماری اسلامی است و شما را با فرهنگ و مذهب مردم مالزی بیشتر آشنا می کند.

میدان مردکا

میدان مردکا (Merdeka Square) بدون شک یکی از معروف ترین جاذبه های این شهر است که در جلوی ساختمان سلطان عبدالصمد (Sultan Abdul Samad) قرار گرفته است. میدانی بزرگ با چمن کاری های زیبا که پرچم مالزی مالزی در گوشه ای از آن قرار دارد و هنوز هم می توان رد پای امپراطوری بریتانیا را در آن حس کرد.

غارهای باتو یا غار میمون ها

غارهای باتو مکانی مذهبی برای مذاهب دیگر مالزی است و مجسمه ای که در آن وجود دارد از بزرگ ترین مجسمه های مذهبی می باشد، این مجسمه در نزدیکی پله های منتهی به غارها قرار گرفته است. غارهای آهکی باتو ۴۰۰ میلیون سال پیش شکل گرفته اند و برای دسترسی آسان تر به این غارها ۲۸۶ پله وجود دارد.

بازار مرکزی

در هنگام ترک کوالالامپور برای خرید سوغاتی و هدیه به بازار مرکزی بروید و در آنجا می توانید اجناس چینی، مالزیایی و هندی را پیدا کنید، در این بازار اگر گرسنه شدید به فودکورت آن بروید و غذاهای آسیایی فرهنگ ها و کشورهای مختلف را امتحان کنید.

پارک پرندگان کوالالامپور

پارک پرندگان پارک زیبایی در کنار مسجد ملی کوالالامپور است که در آن ۵۰۰۰ پرنده از ۵۰ گونه مختلف وجود دارد، در آنجا می توانید پرندگان را در حال زندگی طبیعی خود تماشا کنید، بیشتر این پرندگان گونه های بومی مالزی هستند اما گونه های خارجی هم در بین آن ها وجود دارد، این پارک یک پارک سرپوشیده است و ادعا می شود که بزرگ ترین پارک پرندگان جهان می باشد.

پارک پروانه ها
باغ پروانه های کوالالامپور در نزدیکی دریاچه Gardens واقع شده است. این باغ تقلیدی از محل زندگی واقعی پروانه ها در جنگلهای گرمسیری است. برای جلوگیری از فرار پروانه ها از باغ، آن را به صورت سر پوشیده ساخته اند که با توری بزرگ محافظت می شود. این پارک محل زندگی ۶۰۰۰ پروانه از ۱۲۰ گونه متفاوت است که در میان ۱۵۰۰۰ گل و گیاه قرار دارد وهزینه بالایی برای نگهداری از آن صرف می شود.

شهر آبی سان وی لاگون

مجموعه تفریحی سان وی لاگون که بیشتر به خاطر پارک آبی آن معروف می باشد یک مجموعه تفریحی و توریستی بزرگ می باشد که در سال ۱۹۹۳ افتتاح شده و در چند سال گذشته همواره رتبه اول درجذب گردشگر در مالزی را به خود اختصاص داده است و توصیه می شود حتما در سفر به مالزی یک روز کامل وقت خود را به این مجموعه اختصاص دهید. مجموعه توریستی سان وی لاگون از ۳ بخش مجزا تشکیل شده و در مجاورت آن یک مرکز فروشگاهی بسیار بزرگ و مدرن قرار دارد که در بخش جدید این مجتمع اکثر برندهای معروف و معتبر عرضه می شوند.

برای امتحان غذاهای محلی می توانید به خیابان پتالینگ (Petaling) در محله چینی ها بروید و غذاهای محلی متنوع بخورید. اینجا یک جور بازار خیابانی است که می توانید در آن صنایع دستی، زیورالات و پوشاک را با قیمت ارزان خرید کنید و به غیر از این، غرفه های زیادی هستند که غذاهای خوشمزه ای مثل نودل می فروشند.

خیابان جالان آلور (Jalan Alor) یکی از معروف ترین خیابان های کوالالامپور برای شکم گردی است که در منطقه بوکیت بینتانگ قرار دارد. خیابانی باریک که پر از رستوران های چینی و غرفه های مخصوص غذاست و از ایستگاه منوریل بوکیت بینتانگ ۷ دقیقه پیاده روی فاصله دارد.ن نشان دهنده تعداد اصول دین مسلمانان است.

فرهنگ غذایی مالزی

خوراکی و غذاهای مالزیایی ترکیبی از روش های سنتی و مدرن است و آداب بسیار متنوعی هم در شیوه ی خوردن غذاها رعایت می شود که همه ریشه در چند ملیتی بودن مردمان این سرزمین دارد.

مردمان مالزی را می توان به سه قوم اساسی تقسیم کرد: مالایی، چینی و هندی. هر یک از این اقوام فرهنگ خاصی داشته که در غذاهایشان هم به وضوح قابل مشاهده است و در این کشور با هم عجین شده اند. البته گروه های مهاجر را هم نباید از یاد ببریم، اقوامی که از اوراسیا همه ساله به مالزی مهاجرت می کنند و هر یک علایق و غذاهای سرزمینشان را با خود به همراه می آورند.

حقیقت این است که در مالزی شاهد فرهنگ غذایی چینی، هندی، تایلندی، هلندی، مالایی و … در کنار هم هستیم. اما با این حال برخی از مواد غذایی را بیش از سایرین در میان غذاهای مالزیایی دیده می شود، که به صورت کوتاه به آن ها می پردازیم.

فلفل تند: انواع و اقسام فلفل تند به وفور در غذاها استفاده می شود و به طور کلی ادویه جاتی که طعم تندی دارند مانند سیر، زنجبیل، پیاز خشک و… زیاد به کار می رود.

نارگیل: شاید برای ایرانی ها جالب باشد که بدانند از تمام قسمت های نارگیل در پخت غذا در مالزی استفاده می شود. بخصوص از آب آن در اغلب سوپ ها و طبخ برنج بهره می برند.

سس سویا: در غذاهای مالزیایی سس سویا نقش پررنگی دارد، ماده ای پر خاصیت و خوش طعم.

گیاهانی که بیشتر استفاده می شوند: میان میلیون ها گونه ی گیاهان خوراکی برخی از آن ها محبوب تر هستند مثل سنبل هندی، انواع ساقه ها، برگ درختان گوناگون و

برنج: در مالزی هم مانند بسیاری از کشورهای آسیایی دیگر، برنج زیاد مصرف می شود و در کنار اغلب غذاها، مقداری قرار می دهند. شما برنج را با انواع روش های پخت می توانید در این سرزمین بیابید، اما محبوب ترین نوع آن برنج پخته شده با آب نارگیل است که پیشنهاد می کنیم آن را امتحان کنید. غذاهای برنجی شاخص این سرزمین ناسی لماک و کایو نام دارند.

سوغات شهر

در کشور مالزی و شهر کوالالامپور سوغات و صنایع دستی فراوانی به چشم می خورد. از جمله سوغاتی های این منطقه می توان به مواردی چون: باجو کبایا (لباس سنتی خانم های مالزی)، ظروف فلزی، دست بافته های رنگارنگ، تافی سنتی، انواعی از پارچه های رنگارنگ مالزی، کروگسنگ (نوعی سنجاق سینه)، ظروف شیشه ای و سفالین لابو سایونگ و … اشاره کرد

حمل و نقل عمومی در کوالالامپور

کوالالامپور شهری وسیع و شلوغ است که از سیستم حمل و نقل عمومی مناسب و کارآمدی برخوردار است. در این شهر گزینه های متنوعی مانند مترو، مونوریل، اتوبوس و تاکسی وجود دارد که برای گشت و گذار در میان شهر می توانید از آن ها استفاده کنید. البته همان طور که می دانید، در کلان شهر کوالالامپور نیز مانند دیگر شهرهای درحال توسعه، در ساعات اوج روز، ترافیک کلافه کننده ای به چشم می خورد. بنابراین بهترین کار در این اوقات استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به صورت ترکیبی است، یعنی به طور مثال قسمت های پر ترافیک را با مونوریل پشت سر بگذراید و سپس باقی راه را با تاکسی طی کنید.

سوار شدن مونوریل کوآلالامپور را در برنامه های اصلی خود قرار دهید تا بتوانید منظره ای متفاوت از شهر را از بالای درختان تجربه کنید.

بلیت های الکترونیک: برای پرداخت هزینه های وسایل حمل و نقل عمومی کوالالامپور مانند اتوبوس، مترو و خطوط ال آر تی می توانید از بلیت های الکترونیک شهر استفاده کنید. مای رپید (MyRapid)، پرکاربردترین بلیت الکترونیک کوالالامپور است که چندین نوع مختلف دارد. بهترین نوع مای رپید برای گردشگران، کارت های مای رپید تاچ اند گو (MyRapid Touch N’ Go) و کارت های اسمارت ۷ (MyRapid Smart ۷) می باشند.

به ما امتیاز دهید
[کل: 1 میانگین: 5]

نقشه گوگل

برای نمایش نقشه گوگل، افزونه WP Flexible Map را نصب کنید.

فیلتر دسته:

فیلتر درجه هتل:

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر دسته:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *