تاجیکستان (آسیا)

 درباره کشور تاجیکستان Ҷумҳурии Тоҷикистон| Tajikis:

کشور تاجيكستان در آسياي ميانه واقع شده است و از جنوب با افغانستان، از غرب با ازبكستان، از شمال با قرقيزستان و از شرق با كشور چين همسايه است. دور تا دور اين كشور خشكي است. تاجیکستان ۱۴۳٬۱۰۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و از نظر وسعت نود و پنجمين كشور جهان است. جمعيت اين كشور هم بر اساس آمار سال 2008 ميلادي حدود هفت میلیون نفر است كه از اين نظر صدمين كشور جهان به شمار مي آيد. تراکم جمعیت در این کشور ۴۶ نفر در هر کیلومتر مربع است.

تاریخچه سیاسی و اقتصادی تاجیکستان

پایتخت تاجیکستان شهر دوشنبه است و زبان رسمی آن فارسی با گویش تاجیکی است. البته زبان روسی نیز کاربرد وسيعي در حوزه هاي بازرگانی و حکومتی دارد. واحد پول تاجیکستان، سامانی نام دارد. این کشور در سال ۱۳۷۰ هجری شمسي مصادف با 19911 ميلادي همزمان با فروپاشی اتحاد جماهير شوروی، استقلال یافت. کشور تاجيکستان از سال 1929 زير سلطه اتحاد جماهير شوروي بود.

حکومت تاجیکستان جمهوری است. طبق قانون اساسی جمهوری تاجيکستان، ارگان عالی قانونگذاری اين كشور پارلمان (مجلس عالی) است که عبارت از مجلس ملی و مجلس نمايندگان است. سازماندهی و فعاليت مجلس عالی طبق قانون مدنی معين می شود. تاجيکستان چهار استان دارد كه ولايت خودمختار بدخشان کوهی، سغد، ختلان و شهر و نواحی های تابع مرکز يعني دوشنبه را شامل مي شود.

صادرات عمده اين كشور آلومينيوم، برق، پنبه، ميوه، روغن گياهي و منسوجات است و واردات عمده آن عبارتند از: برق، اكسيد آلومينيوم، محصولات نفتي، اكسيد آلومينيوم، ماشين آلات صنعتي، دارو و مواد غذايي.

موقعیت جغرافیایی تاجیکستان

تاجیکستان کشوری مرتفع است و 93 درصد اين كشور كوهستاني است. تقريباً نصف محدوده تاجيکستان در ارتفاعي بيش از 3000 متر از سطح دريا قرار دارد. ولی در شمال اين کشور، منطقه پست فرغانه نيز وجود دارد. تاجيكستان بعضي از بلندترين قله هاي آسياي مركزي را دارد. بلندترين قله اين كشور قله اسماعيل سامانی با ارتفاع هفت هزار و 495 متر است. اين كشور در يك كمربند زلزله اي فعال قرار دارد و در نتيجه وقوع زمين لرزه در اين كشور پديده اي عادي است.

تاجيكستان اقليم هاي مختلفي دارد. در اين كشور سلسله کوه های بلندی که سرچشمه بيشتر رودخانه های منطقه آسيای مرکزی هستند، دره ها، سرزمين هايي با وضع اقليمی معتدل که در آنها کشت زارهای پنبه، انگورزارها و باغ های ميوه وجود دارد و نيز بيابان هايی با كوه هاي بلند که سرماي آن کمتر از فصل زمستان سيبري نيست  وجود دارد.

اين كشور کوهستانی و سرسبز با بارندگی فراوان می‌تواند صادرکنندهٔ آب و برق به سایر کشورها باشد. اما تاكنون تنها از پنج تا شش درصد از توانش در اين زمينه  استفاده كرده است. اين كشور از نظر منابع آب پس از چين، روسيه، آمريکا، برزيل، زيير، هند و کانادا در جای هشتم قرار دارد. رودخانه ها و درياچه هاي اين کشور از يخچال ها سرچشمه می گيرند. مجموع طول 600 رودخانه اين كشور که هر يک از آن ها بيشتر از 10 کيلومتر طول دارد، به بيش از 28 هزار و 500 کيلومتر مي رسد. محوطه يخچال های تاجيکستان نيز هشت هزار 476 کيلومتر را در برمي گيرد. بزرگ ترين يخچال اين كشور فيدچينکو است. بزرگ ترين رودخانه های اين كشور سيردريا، وخش  و زرافشان هستند و درياچه اسکندرکول بزرگترين درياچه اين كشور محسوب می شود.

آب و هوا

آب و هوای این کشور در تابستان ها گرم و در زمستان معتدل و مطبوع است. تاجیک ها اشتراکات فرهنگی زیادی با ما دارند و حالب است که آن ها نیز جشن نوروز را برگزار می کنند. به همین دلیل ایرانی های زیادی در فصل بهار و هنگام نوروز به تاجیکستان سفر می کنند. هرچند در فصول دیگر نیز می توان به تاجیکستان سفر کرد اما فصل بهار محبوب ترین زمان برای سفر به تاجیکستان است.

جاذبه های گردشگری

کشور تاجیکستان از آن مقاصدی است که تا حد زیادی کشف نشده باقی مانده است و برای ماجراجویانی که به دنبال یک مقصد متفاوت می گردند بهترین گزینه است. جاذبه های این کشور دیدنی، تنها به فرهنگ و تاریخ کهن آن محدود نمی شود. در تاجیکستان می توانید طبیعت زیبا و دره های و دشت های بی نظیری را ببینید که بدون شک خاطره ای فراموش نشدنی برایتان می سازند. تاجیکستان و دوشنبه پایتخت آن، در کنار مردم مهمان نوازش، آثار فرهنگی و تاریخی فراوانی دارد. از میان جاذبه های گردشگری دوشنبه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دریاچه اسکندرکول
  • پارک رودکی
  • سواحل تفریحی
  • موزه ملی تاجیکستان
  • کتابخانه ملی تاجیکستان
  • باغ گیاه شناسی و باغ وحش
به ما امتیاز دهید
[کل: 1 میانگین: 5]

Google Maps

برای نمایش نقشه گوگل، افزونه WP Flexible Map را نصب کنید.

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر دسته:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *