درباره شهر تفلیس | Tabilisi :

شهر تفلیس پایتخت جمهوری گرجستان بوده و در حدود 1500 سال قدمت دارد. وقتی در بالای ارتفاعات Mtatsminda بایستید و به شهر بنگرید، شما میتوانید مناظر خیره کننده شهر را که به طور باشکوهی در میان رودخانه Mtkvari قرار دارد و سایه ای از تاریخ گذشته و حال را در خود حفظ کرده را تماشا کنید. این شهر در شرق گرجستان، در جنوب رشته کوه های قفقاز قرار دارد و می توان آن را نمادی از فرهنگ و تاریخ گرجستان دانست.

تاریخ و فرهنگ تفلیس

تفلیس در قرن پنجم پس از میلاد، توسط واختانگ یکم تاسیس شد و از آن زمان پایتخت پادشاهی ها و جمهوری های بسیاری بوده است. با دیدن معماری این شهر که ترکیبی از معماری های قرون وسطایی، نئوکلاسیک و استالینیست است به راحتی می توان فهمید که این شهر چه تاریخ پرفراز  نشیبی را از سر گذرانده است.

تفلیس از قرن ۵ میلادی پایتخت گرجستان بوده است و این به معنی این است که این شهر آثار تاریخی زیادی برای بازدید دارد. این شهر در مسیر راه ابریشم قرار دارد و این باعث شده که این کشور پیوسته در حال تبادل فرهنگی با دیگر کشورها باشد و از این نظر کشور منحصر بفردی است. تفلیس در طول تاریخ مورد حملات بسیاری قرار گرفته اما همچنان زیبایی و شکوه خود را حفظ کرده است.

در گذشته نام رسمی شهر تیفلیس Tiflis بود و در مکاتبات اداری به این نام خوانده می شد. از سال ۱۹۳۶ نام رسمی شهر به همان نام محل آن در زبان گرجی یعنی تبیلیسی Tbilisi تغییر پیدا کرد.

تفلیس اولین شهری است که در قرن چهارم توسط جغرافی شناس رومانیایی “Castorisus” به روی نقشه نمایش داده شده است. افسانه زیبایی راجع به اینکه چرا تفلیس به عنوان پایتخت برای Mtsheta انتخاب شد، وجود دارد. یکبار که شاه Kartli برای شکار با همراهانش بیرون رفته بود، شاهین دست آموزش که دنبال طعمه او یعنی یک قرقاول بود به طور اتفاقی در چشمه گوگرد کوچکی افتاد و سوخت. شاه دستور داد که درست در همان محل شهری بسازند و بخاطر چشمه آبگرم گوگردی آن در زبان جرجی ها نام آنرا Tblisi یعنی گرم گذاشت. انتخاب Tblisi به عنوان پایتخت گرجستان اتفاقی نبود. به خاطر رونق زیاد این شهر Christian Georgia دائم در حال جنگ با شورشیان خارجی بود. خصوصاً بخش جنوب شرقی این کشور دائماً در کشمکش قرار داشت. بخاطر موقعیت خاص، تفلیس توانست از اراضی داخلی خود حمایت کند. تفلیس یک محیط طبیعی با تعداد زیادی مناظر بکر، صخره های بلند اطراف رودخانه Mtkvari، سنگهای سختی که تمام شرق را در بر گرفته، و رشته کوههای Trialeti که از غرب تا دو طرف رودخانه را به صورت دژی محکم احاطه کرده و طبیعت منحصر بفردی ساخته است. بر اساس آخرین سرشماری (۱۹۸۹) جمعیت شهر تفلیس ۹۳۶ ۲۴۶ ۱ تن بوده‌است.

موقعیت جغرافیایی

موقعیت جغرافیایی شهر به گونه ای بوده است که در سال های مختلف زیر سیطره امپراطوری های گوناگونی قرار گرفته است و از این رو هم از تمدن های غربی و هم از تمدن های شرقی مایه گرفته است و این تنوع به خوبی در فرهنگ و معماری شهر خود را نمایان می سازد. امروزه شهر تفلیس یادآور انقلاب رز می باشد. تحولی که بدون خونریزی منجر به سرنگونی حکومت ادوارد شوارنادزه شد. ادوارد شواردنادزه توانست بعد از این تحول در خانه خود در این شهر با امنیت کامل به زندگی ادامه بدهد.

شهر تفلیس در کشور گرجستان پایتخت و بزرگترین شهر این کشور است و از لحاظ جغرافیایی در ۱۲۰ کیلومتری رشته کوه های قفقاز و نزدیکی دریای سیاه قرار گرفته است. تفلیس در گذشته‌های دور ابتدا در طول سواحل رودخانه رشد کرد. بعدها با افزایش جمعیت ساخت و ساز به دامنه‌ها و تپه‌ها و فلاتهای اطراف رودخانه کشیده شد که این فلات‌ها در شمال و شمال شرقی شهر واقع شده‌ است. مساحت شهر تفلیس در کشور گرجستان حدود ۲۴۶ کیلومترمربع است و جمعیت آن مطابق با آمار سرشماری که در سال ۲۰۱۴ انجام شده حدود یک میلیون نفر تخمین زده شده است.

آب و هوای شهر تفلیس

شهر تفلیس به دلیل نزدیکی آن به کوه و وزش باد از سوی این کوه ها تابستان های نسبتا گرم و زمستان های بسیار سردی دارد. شرایط اقلیمی این شهر نسبتا نیمه گرمسیری و مرطوب بوده و میانگین دما در سال حدود ۲ درجه ی سلسیوس اندازه گیری شده است. بهترین زمان برای سفر به این شهر گرجستانی در ماه های مرداد و شهریور است چرا که می توانید از تفریحات ساحلی این شهر به طور کامل بهره ببرید. اما اگر می خواهید که سفرتان به تفلیس کم هزینه بشود سعی کنید در فصل زمستان که حجم مسافران تفلیس کاسته می شود به این شهر سفر کنید البته اگر با هوای سرد مشکلی ندارید. پس اگر در فصل سرد می خواهید به تفلیس بروید باید توجه داشته باشید که لباس های گرم و مناسبی همراه خودتان ببرید.

جاذبه های گردشگری تفلیس

 • باغ های بوتانیکال | Botanical Gardens Tbilisi: باغ های بوتانیکال یکی از بهترین دیدنی های تفلیس و از مهمترین جاذبه های گردشگری گرجستان به شمار می رود. باغ های بوتانیکال در سال ۱۸۴۵ به روی عموم بازگشایی شدند و قبل از آن، تنها خانواده سلطنتی حق استفاده از آن ها را داشتند. این باغ ها یکی از برترین جاذبه های توریستی تفلیس می باشند.

 • کلیسای کاشوتی | Kashveti Church: کلیسایی به نام کاشوتی در شهر تفلیس گرجستان وجود دارد که قدمت از به سال ۱۹۱۰ باز می گردد. این کلیسا در مرکز شهر تفلیس قرار دارد و ساخت و ساز آن توسط اشراف و بورژوازی گرجستان گرجستانی انجام شده است. نقاشی های دیواری کلیسا توسط نقاش گرجستان، Lado Gudiashvili در سال ۱۹۴۷ نقاشی شدند. کلیسای زیبایی است سعی کنید در برنام سفرتان به تفلیس آن را بگنجانید.

 • مجسمه مادر تفلیس | Tbilisi mother statue: مجسمه ای بسیار معروف در شهر تفلیس به نام مجسمه ی مادر وجود دراد که به نوعی امضای شهر تفلیس است. این مجسمه که به آن کارتلیس یا ددا هم گفته می شود در خارج از مرکز شهر تفلیس قرار دارد و در بالای تپه ی سولولاکی قرار گرفته است. حتما وقتی به این شهر رفتید عکسی به یادگار با این مجسمه بگیرید.

 • کلیسای آنچیسخاتی | Anchiskhati Basilica: کلیسای آنچیسخاتی مریم مقدس، یک کلیسای ارتدکس گرجی و قدیمی ترین کلیسای تفلیس می باشد و در قرن ششم میلادی ساخته شده است. اگر خواستید این کلیسای زیبا و دیدنی را در لیست مقاصد گردشگریتان در سفر به تفلیس بگنجانید.

 • شهر قدیمی تفلیس | Tbilisi old town: در پایتخت کشور گرجستان، شهری قدیمی وجود دارد که ندیدن آن خالی از لطف است. با توجه به این که این شهر ۲۹ بار تخریب شده و مجددا مورد ساخت و بازسازی قرار گرفته اما حال و هوای قدیمی و باستانی در آن حفظ شده است. عمدتا کوچه های این شهر باریک و خانه های بزرگ کج در آن ها ساخته شده است. این قسمت از شهر، مکانی ایده آل برای تجربه طعم تاریخ کشور گرجستان است.

 • کلیسای سامبا | Samba Cathedral: سامبا کلیسایی در بخش قدیمی شهر تفلیس، پایتخت گرجستان میباشد که بر روی تپه الیا در منطقه آولاباری بنا شده است. سامبا در زبان گرجی به معنای تثلیث میباشد. این کلیسا مرتفع ترین بنای مذهبی شهر است و محوطه بسیار بزرگی دارد که شکوه و عظمت خاصی را ایجاد کرده است.

 • کلیسای متخی | Metekhi Church: کلیسای متخی یکی از برترین دیدنیهای تفلیس و جاذبه های گردشگری گرجستان به شمار میرود. متخی یک محله تاریخی تفلیس می باشد که مشرف به رودخانه متکواری بر روی صخره ای مرتفع واقع است.

 • ناریکالا| Narikala Fortress: نارین قلعه تفلیس مربوط به قرن ۱۷ میلادی می باشد، اما بخش هایی از آن در قرن چهارم میلادی ساخته شده است. این قلعه باستانی مشرف به تفلیس و رود کورا می باشد. قلعه شامل دو بخش دیواره می باشد که بر روی تپه شیب دار بین حمام گوگرد و باغ گیاه شناسی تفلیس واقع شده است.

 • میدان آزادی و خیابان روستاولی: میدان آزادی که پیشتر میدان لنین نام داشت، پس از انقلاب رز آزادی نامگذاری شد. در مجاورت کناره شرقی میدان آزادی فضای باز کوچک با یک فواره موجود است. خیابان روستاویلی که از میدان آزادی آغاز می شود، یکی از خیابان های دیدنی تفلیس استعماری می باشد. بناهای این خیابان به سبک روسی و اروپای شرقی است. سالن اپرا، تئاتر و پارلمان گرجستان نیز از بناهای باشکوهی هستند که در این خیابان واقع شده اند.

 • متاتس میندا (Mtatsminda) یا کوه مقدس: اینجا آرامگاه بسیاری از نویسندگان، هنرمندان و قهرمانان تفلیس است. کلیسای پدر داود و پارک بازی متاتسمیندا نیز در آن قرار گرفته است. در بالای این کوه یک پارک تفریحی به همین نام ایجاد شده که توسط شهرداری تفلیس اداره می شود. معروف ترین شخصی که در این منطقه دفن شده، نویسنده روس، الکساندر گریبویدوف (۱۸۲۹-۱۷۹۵) است.

 • حمام های سولفور Sulfur Baths: حمام های گوگردی در محله ای قرار دارند به نام آبانتوبانی Abantubani که بخشی از منطقه تفلیس قدیم است. آب گرم این حمام ها مستقیماً از چشمه های آبگرم تأمین می شود.

 • مسجد دو محراب: مسجد دو محراب یکی از جاذبه های گردشگری تفلیس است که روایت هایی برای محراب های این مسجد هست. یکی اینکه که محراب ها یکی برای شیعیان و دیگری برای سنی ها. شیعه و سنی در کنار هم میتوانند در این مسجد نماز بخوانند.

 • آتشکده تفلیس: آتشکده تفلیس در خیابان گومی gomi و در یکی از محله های قدیمی تفلیس بنام کلدیس اوبانی kldisubani قرار دارد. این بنا در زبان محلی آتشگا atashga و گاه آتشگاده atashga-the نامیده می شود. قدمت این آتشکده مربوط به دوران ساسانیان می باشد.

 • شهر سنگی اوپلیستیخه: شهر سنگی اوپلیستیخه (uplistsikhe) در ۱۰ کیلومتری شرق شهر گوری (gori) بزرگترین شهر سنگی دنیا می باشد که در اصل لغتی به معنی معبد یا قلعه خدایان است. مهمترین آثار باقی مانده از دین پیکانیزم در این محوطه باستانی وجود دارد و قدیمیترین سد ، داروخانه ، بازار، آمفی ﺗﺌﺎتر ،کلیسای قدیمی معروف به سن جورجی، معابد، زندان، سیاه چال و صد ها اثر باستانی دیدنی در آغوش طبیعت بی نظیر یکی از مهمترین مکانهای تاریخی و دیدنی کشور گرجستان است.

رستوران ها

رستوران پاسانایوری | restaurant pasanauri

مستقیم به سمت رستوران پاسانایوری بروید چون خینکالی های این رستوران به خوشمزگی معروف اند. این رستوران دو شعبه در شهر دارد که یکی از آن ها در میدان مایدان قرار گرفته و ۲۴ ساعته باز است. اگر می خواهید یک تجربه ناب از غذاهای اصیل گرجی داشته باشید خودتان را به این رستوران برسانید این رستوران با صندلی های چوبی جدا از هم چیدمان شده تا حریم شخصی افراد حفظ شود. دیوارهای رستوران پر از تابلوهای سیاه و سفید است که همگی اثر رابرت کاپا هستند و اگر علاقه به هنر داشته باشید حتما تماشای آن ها برایتان جذاب است. نکته ی جالب درباره  این رستوران یک سفره پر از غذاهای گرجی است که بر روی سقف قرار گرفته است. اگر زیبایی رستوران برایتان در درجه اول اهمیت قرار دارد در این صورت شاید آمرا را از بهترین رستوران های تفلیس بدانید.

رستوران شاوی لومی | Shavi Lomi

شاوی لومی یکی از بهترین رستوران های تفلیس است و البته از اولین رستوران هایی که غذاهای سنتی را با غذاهای مدرن ترکیب کرد. این رستوران صمیمی و راحت با میز و صندلی های زیبا، فرش های قدیمی و وسایلی که گرجی ها قرن هاست استفاده می کنند تزئین شده است. اگر دوست دارید با سفارش یک غذا طعم چندین غذای گرجی را با هم بچشید گوبی سفارش دهید؛ این بشقاب بزرگ شامل انواع طعم های مختلف مثل pkhali گرجی، نان ذرت، ترشی و پنیر است که مطمئنا از این همه طعم و رنگ خوشتان می آید.

رستوران آمرا | Amra

با ورود به این رستوران اول از همه تحت تاثیر محیط صمیمی و دوستانه ی آن قرار می گیرید، دکوراسیون و طراحی داخلی با چیدمان جذاب و زیبا محیطی گرم و راحت را به وجود آورده که دوست دارید چند ساعتی را در آنجا بگذرانید. تخصص این رستوران پخت غذاهای خطه ی آبخازیان است مثلا نوع خاصی از خاچاپوری به اسم آچما را درست می کند که شبیه لاساگنای پنیری است. اگر تا به حال در سفر به گرجستان خینکالی و خاچاپوری های خوشمزه را امتحان کرده اید دیگر وقتش است تا در رستوران آرما غذاهای متنوع دیگر را سفارش دهید که کمتر در دیگر رستوران های تفلیس پیدا می شود.

رستوران ماپشالیا | Mapshalia

ماپشالیا جواهر پنهان تفلیس است جایی که می توانید غذاهای مخصوص مگرلی بخورید. این رستوران طرفداران زیادی را دارد این را می توانید از تعداد زیاد مشتریانش به آسانی حدس بزنید. پیشنهاد می کنیم در رستوران ماپشالیا غذاهایی مثل ایلارجی، خورشت گوشت، سوسیس گرجی و … سفارش دهید.

رستوران Tsiskvili

رستوران محبوب دیگر برای امتحان غذاهای گرجی! این رسوران که در بیرون شهر قرار دارد نمایش های شاد و مهیج هم دارد که شما را با فرهنگ این سرزمین آشنا می کند. غذاهای منو متنوع است و حتی در آن به غیر از غذاهای گرجی غذاهای اروپایی و گیاهی هم پیدا می شود.

رستوران زاخاریچ | Zakharich

در این رستوران خینکالی های خوشمزه و اصیلی درست می شود، خینکالی هایی که با رستوران های دیگر فرق زیادی دارند: این خینکالی ها با گوشت بره تهیه می شوند. از طرفی خمیر این خینکالی ها بر عکس دیگر رستوران های شهر با دست درست می شود برای همین دامپلینگ ها ضخیم تر هستند و پف بیشتری دارند.

رستوران دادیانی | Dadiani

این رستوران هم مخصوص غذاهای مگرلی است اما برعکس رستوران ماپشالیا اینجا بزرگ است و منوهای متنوع دارد. با اینکه شاید در نگاه اول فکر کنید این رستوران کمی گران و لوکس است اما دکوراسیون و طعم غذاهایش آنقدر فوق العاده است که می ارزد یک وعده غذایی را در اینجا میل کنید. یکی از خوشمزه ترین غذاهای این رستوران الارجی و گبجالیا است که مورد پسند خیلی از گردشگران قرار می گیرد.

رستوران باربارستان | Barbarestan

این رستوران هم یکی دیگر از رستوران های محبوب شهر است که اگر کمی دیر بجنبید ممکن است با صندلی های پر و رزرو شده روبرو شوید! چه چیزی این رستوران را تا این حد محبوب کرده؟ این رستوران زیر نظر خانواده ای با ۱۰ فرزند اداره می شود که طرز پخت غذاها را از یک کتاب معروف آشپزی قرن نوزدهمی می آورند. این رستوران دوست داشتنی و خانوادگی پر از غذاهای اصیل گرجی ست.

مراکز خرید

 • تفلیس مال: تفلیس مال در سمت غرب تفلیس و در خارج از شهر قرار گرفته و ۱۰۸ مغازه دارد، بهترین مارک های معروف جهان در این محل شعبه دارند و به خاطر همین می توانید تجربه خریدی بین المللی داشته باشید، در این مرکز به غیر از خرید می توانید در سینماها و رستوران هایی که دارد هم تفریح کنید، در تفلیس مال با شیوه جدیدی از زندگی آشنا می شوید و می توانید کل روز را در این پاساژ بگردید و تفریح کنید. اینجا بزرگ ترین مرکز خرید گرجستان است و در داخل آن می توانید یک جو منحصربفرد را که قابل مقایسه با مراکز خرید دیگر کشور نیست تجربه کنید، در این پاساژ برای راحتی حال مسافران پارکینگی با ظرفیت ۲۰۰۰ خودرو در نظر گرفته شده که اگر از هتل اتومبیل کرایه کردید می توانید ماشین را در آنجا پارک کنید، این مرکز از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب باز است.

 • سیتی مال گلدانی: اگر به دنبال مرکز خریدی هستید که در مرکز پر رفت و آمد شهر قرار داشته باشد تا از نقاط مختلف شهر به راحتی قابل دسترسی باشد سیتی مال گلدانی برای شما مناسب است، این مرکز ۷ طبقه و ۱۰۰ مغازه دارد که در آن ها پوشاک، کیف، کفش و اجناس دیگر فروخته می شود، برای کسانی که مارک پوش هستند هم این محل شعبه های برند فراوانی دارد. طراحی زیبای این پاساژ آن را قابل توجه و جذاب کرده است و می توانید از ساعت ۹:۳۰ صبح تا ۱۰ شب به این مرکز بروید.

 • مرکز خرید جی تی سی: مرکز خرید جی تی سی در خیابان وکوئا تفلیس قرار دارد و فاصله آن از میدان آزادی این شهر چندان دور نیست، یکی از اولین مراکز خرید مدرن شهر است و در آن برندهایی مثل نایک، ولویس اند لی، بانانی شعبه دارند. می توانید در این مرکز خرید دو طبقه لباس، اسباب بازی، آلات موسیقی، جواهرات و … را تهیه کنید. بعد از خرید می توانید از امکانات تفریحی این مرکز هم استفاده کنید که شامل رستوران، سینما و باغ وحش است، این مکان هر روز از ساعت ۱۱ صبح تا ۸ شب باز است.

 • درای بریج مارکت: اگر دوست دارید به بازارهای ارزان قیمت و جایی به غیر از پاساژها بروید درای بریج مارکت از آن دست بازارهاست، در این بازار می توانید برای ساعت ها سرگرم خرید و دیدن از اجناس مختلف آن باشید، در سال های اولیه استقلال گرجستان افرادی که مشکل مالی داشتند به این بازار می آمدند و برای پول، وسایل و دارایی های خود را می فروختند، همه اجناسی که در این بازار به فروش می رسد بر روی زمین بساط شده اند، می توانید به راحتی به آن ها دست زده و همه وسایل را از نزدیک ببینید و اگر خوشتان آمد خرید کنید.

حمل و نقل

تفلیس، پایتخت گرجستان شهری بزرگ و تماشایی است شهری که برای گشت و گذار در نقاط مختلفش گزینه های زیادی برای انتخاب وسایل حمل و نقل عمومی دارید.

 • اتوبوس های تفلیس آبی و زردند و شماره ی مسیر در جلوی هر کدام مشخص است. بیشتر ایستگاه های اتوبوس تابلویی دارند که بر روی آن زمان آمدن اتوبوس بعدی نمایش داده می شود. کرایه هر سفر حدود ۵۰ تتری است و در هنگام سوار شدن به اتوبوس باید آن را پرداخت کنید.
 • تله کابین و قطار کابلی: فقط از پارک رایک تا قلعه ی ناریکالا می توانید سوار بر تله کابین چشم اندازهای تماشایی از شهر را ببینید. یکی از این تله کابین ها حتی کف شیشه ای هم دارد و کرایه ی آن ها فقط ۱ لاری است. قطار کابلی که در سال ۱۹۰۵ راه افتاده کوه Mtatsminda  را بالا می رود و اخیرا هم بازسازی شده و کرایه اش ۲ لاری است.
 • مینی بوس: به مینی بوس های گرجستان ماشروتکا می گویند و همه ی این مینی بوس های مرکز شهر زرد رنگند.  به جز در خیابان روستاولی که برای سوار شدن به آن ها باید در ایستگاه های اتوبوس منتظر بمانید در بقیه ی قسمت های شهر هیچ ایستگاهی ندارند و برای سوار شدن  باید دستتان را تکان دهید.
 • مترو: تفلیس دو خط مترو دارد که در «میدان ایستگاه» به هم می رسند. برای استفاده از قطار مترو باید همراه خودتان کارت مسافرتی مترومانی داشته باشید که می توانید آن را در همه ایستگاه ها تهیه و یا شارژ کنید. هر سفر با مترو ۵۰ تتری است و این هزینه اصلا ربطی به مسافت جابجایی ندارد. اسم ایستگاه ها هم به زبان گرجی و هم به زبان انگلیسی نوشته شده و صداهایی که از بلندگوی قطار می آید هم به دو زبان گفته می شوند. ساعت کار مترو هم از ۷ صبح تا نیمه شب است. برای سوار شدن به مترو حتما باید «مترومانی کارت» داشته باشید می توانید با ۲ لاری آن را بخرید و برای هر سفر  ۰٫۵ لاری از شارژ کارت کم می شود.
 • تاکسی: تاکسی ارزان و راهی آسان برای رفت و آمد در شهر است. کرایه ی بیشتر سفرهای درون شهری بین ۳ تا ۶ لاری است. بعضی از تاکسی ها تاکسی متر دارند و بعضی ها هم کرایه ثابتی می گیرند. قبل از اینکه سوار تاکسی شوید بر سر قیمت به توافق برسید حتی می توانید چانه هم بزنید چون رانندگان تاکسی وقتی می بینند شما خارجی هستید ممکن است کرایه بیشتری بخواهند.
 • قطار: ارزان ترین راه برای خرید بلیط قطار این است که به ایستگاه قطار مرکزی بروید معمولا در باجه های بلیط فروشی اینجا یکی از کارکنان به زبان انگلیسی حرف می زند.
به ما امتیاز دهید
[کل: 4 میانگین: 4.8]

نقشه گوگل

برای نمایش نقشه گوگل، افزونه WP Flexible Map را نصب کنید.

فیلتر دسته:

فیلتر دسته:

فیلتر درجه هتل:

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر دسته:

۱ دیدگاه برای ”تفلیس

 1. هتل vedzisi یکی از بهترین هتل های ۴* تفلیس و در موقعیت خوبی از شهر هست و همینطور سرویس دهی فوق العاده ای ارائه میده پیشنهاد میکنم حتما برای مسافرت به تفلیس این هتل رو انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *